''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Είναι ένα θέμα λεπτό που δύσκολα το ανακινεί κανείς, αλλά το θεωρώ σημαντικό όσον αφορά τη λειτουργία μιάς σελίδας η γενικότερα ενός κοινωνικού φόρουμ ...

Είναι το θέμα των σχολίων στους ερασιτέχνες συν-ποιητές.

Πιστεύω πως είναι σημαντική κινητήρια δύναμη ο σχολιασμός του πονήματος του εκάστοτε φίλου. Για τον ίδιο πρωτίστως και για τους υπόλοιπους δευτερεύοντα ... Γιατί και οι υπόλοιποι εμπνέονται από τις δημιουργίες των διαδικτυακών συντρόφων και έτσι 'φτιάχνεται' ποιητικό κλίμα ... 

Σχολιάζοντας τον φίλο-φίλη δείχνεις πως διάβασες το πόνημα που έφτιαξε. Έκανες τον ελάχιστο κόπο να περάσεις να δείς τι έγραψε. Έτσι του δίνεις κίνητρο να ξαναγράψει, ειδάλλως γιατί να αναρτήσει τα γραφόμενα στο διαδίκτυο..;.. Αν δεν ήθελε το σχολιασμό η την γενικότερη αποδοχή από τους συνανθρώπους του θα τα έγραφε στο σπίτι του κατ' ιδίαν ...    Άρα ο γράφων (όλοι μας δηλαδή) αναζητεί την κοινή παραδοχή-αποδοχή των υπολοίπων. Έτσι φτιάχνονται οι κοινωνικές ομάδες, έστω και διαδικτυακές.  Κατά συνέπεια ο σχολιασμός κρίνεται κατ' εμέ απαραίτητος για να λειτουργήσει η σελίδα μας η οποιαδήποτε άλλη σελίδα ...

'''''''''''

Για να γίνει σχολιασμός οπωσδήποτε χρειάζεται χρόνος ο οποίος είναι ανασταλτικός παράγοντας αλλά νομίζω πως έστω και ένα "καλημέρα" σκέτο μπορεί να 'μεταφραστεί' σε : <Δεν έχω χρόνο, αλλά πέρασα από το ποίημά σου για μιά στιγμή>  ...  

Έστω και αυτό αρκεί για τον φίλο-φίλη που έγραψε κάτι, μιά φωτό έστω ... Του δείχνεις εκτίμηση ... Αυτή είναι μιά τακτική που έχει κρατήσει τη γωνία μας σε συνοχή όλα αυτά τα χρόνια τηρούμενη πρωτίστως (εκτός βεβαίως του Σπαρτινού που είναι ο σπιτονοικοκύρης) από την φίλη Ειρήνη σταθερά και από άλλους φίλους κατά καιρούς ...

Βέβαια υπάρχουν και οι 'συμπάθειες' και όλοι μας σχολιάζουμε τους συμπαθούντες περισσότερο αλλά αυτό είναι άλλο και άλλο είναι ο μηδέν σχολιασμός.

'''''''''''''''''''''''''''''

Υπάρχει, μικρή είναι αλήθεια, μερίδα ερασιτεχνών-ποιητών που δεν σχολιάζουν ποτέ η ελάχιστα το κάνουν, τους 'συνδαιτυμόνες' τους. 

Για αυτούς η δική μου γνώμη λέει: ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΕΙΣ ...

Γράψτε φίλοι την άποψη που έχετε για το θέμα γιατί πραγματικά το θεωρώ σημαντικό ...

Προβολές: 2033

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

'

Φίλη  Βάλια Τσακίρη εκτιμώ τον καλλιτέχνη πρωτίστως σαν άνθρωπο.

Είπα τις απόψεις μου και με το μικρό μου πείραμα απλά ξεβρακώθηκε η υποκρισία.

Αν κάποιος είναι να έρθει η να φύγει, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι ...

'

Φίλη Νεφέλη μπράβο σου για την επισήμανση !

Ναί ο Σπαρτινός μαζί με την Ειρήνη 'κρατάνε' τη σελίδα (και δεν είναι καθόλου εύκολο, συχνάκις).

Πράγματι όπως λες ο σχολιασμός απαιτεί χρόνο και δεν είναι εύκολος. Δεν τον κάνουμε πάντα εμείς οι υπόλοιποι αλλά όσο μπορούμε είναι καλό να γίνεται γιατί τα σχόλια είναι πάρα πολύ σημαντικά για τον κάθε ένα ερασιτέχνη ποιητή ...

Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και ανεξάντλητο αφού κάθε λόγος έχει και τον αντίλογο του. Σε κάθε επιχείρημα της μιας θέσης μπορεί εύκολα να βρεθεί ένα αντίθετο, λογικό για κάποιους, παράλογο για κάποιους άλλους. Η δική μου θέση είναι γνωστή και καταγεγραμμένη νομίζω με σαφήνεια. Βέβαια δεν μπήκα σε βάθος ανάλυσης όπως αυτή του Δημήτρη, επειδή κατά κάποιο τρόπο αντιλήφθηκα ότι μια άποψη είναι μια άποψη, κι αν επιθυμούμε να την επιβάλλουμε με διαπληκτισμούς και ανελαστικούς ισχυρισμούς, τότε μόνο πρόβλημα δημιουργούμε και απομόνωση.

Η εκ του αντιθέτου άποψη της δικής μου έχει σοβαρότατα επιχειρήματα, όσο και αν τα θεωρώ λάθος, που όμως δεν μπορώ να αμφισβητήσω ή να απορρίψω στα πλαίσια της καλώς εννοούμενης συζήτησης, και υπό τον περιορισμό της λογικής πιθανότητας να σφάλω κι εγώ σε κάποιο σημείο. Σαν χρυσή τομή λοιπόν αποδέχθηκα την λύση της ανταλλαγής απόψεων με κάποια μέλη, που έχω το θάρρος να κρίνω τα γραπτά τους και να δεχθώ την κριτική τους.

Αλλά φίλε Στιχοπλάστη νομίζω ότι η συζήτηση παρεκτράπηκε της πορείας της και σαν οικοδεσπότης της έπρεπε να χειριστής με περισσότερη λεπτότητα το θέμα. Δεν συμφωνώ με τους υποστηρικτές της αντίθετης άποψης από την δική μου, αλλά σέβομαι το ότι είναι μια άποψη, ότι την υιοθετεί η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στην συζήτηση, και πρωτίστως ότι την ασπάζονται οι διαχειριστές και οι παλαιότεροι των μελών μας. Αυτό σεβάστηκα και γι’ αυτό περαιτέρω σιώπησα, αφού είπα την γνώμη μου.  

Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων απουσίασα από το φόρουμ λίγες ημέρες, στην διάρκεια των οποίων συνέβησαν αλλόκοτα πράγματα εδώ μέσα. Βέβαια δεν διάβασα την δεύτερη ανάλυση του Δημήτρη Βενέτη, ούτε την ανάρτηση του ποιήματος του, ούτε την έξυπνη αλλά  και επιδεικτική, όσο και εκδικητική σχολίαση του ποιήματος εκείνου από εσένα, προκειμένου να αποδείξεις όπως λες τα ευνόητα. Στην συνέχεια όμως παρατηρώ μια αναμενόμενη ένθερμη έως και κομπαστική ανάλυση, προκειμένου να δικαιολογήσεις το αποτέλεσμα των όσων έγιναν.

Έκανες ένα φίλο να φύγει με την έξυπνη επίδειξη της «αλήθειας» σου. Έδρασες εντελώς παρορμητικά, και χωρίς δεύτερη σκέψη, ενώ στο είχα πει, στο είχα γράψει ήδη. Ας τα λέμε με ΠΜ, θα γίνουν παρεξηγήσεις από το τίποτα. Όχι μόνο δεν το κατάλαβες αλλά βιάστηκες να εξάγεις και το δικό σου συμπέρασμα, δηλαδή ότι: “ Ό φίλος Κράζων μετά την συζήτηση έτεινε να καταλάβει την αρνητική πλευρά του κριτικού σχολιασμού.” Δικά σου λόγια είναι τούτα. Αλήθεια, εσύ την κατάλαβες μετά την συζήτηση την αρνητική πλευρά, ή ήρθες με ύφος 10 καρδιναλίων να αποδείξεις ότι δεν κατάλαβες τίποτα από όσα σου έγραψα; Αν έκανες τον αρνητικό σχολιασμό με ΠΜ θα είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα; Η πολλαπλή και ποικίλη ανάρτηση σου στο ίδιο ποίημα, αν μη τι άλλο, δεν περιείχε δόση εμπαιγμού, για να μην πω χλευασμού;

Σου μοιάζει η Ειρήνη σαν κάποια που να χρειάζεται την υποστήριξη την δικιά σου ή κάποιου άλλου από εμάς, ή μήπως με μια απόπειρα έντεχνης συγκάλυψης δεν του την είπε του Δημήτρη; Ας πούμε μια φορά τα πράγματα με το όνομα τους. Δεν θέλετε να γίνει κάτι, δεν θα γίνει! Αλλά όχι με ύφος αλάνθαστου πάπα να αυτό-δικαιώνεσαι  και από πάνω, λέγοντας μας ότι αναγκάστηκες, ότι δεν ήθελες αλλά…... Κακά τα ψέματα, αλλά νομίζω ότι με την απερισκεψία σου, έκανες να φύγει ένα από τα πιο αξιόλογα μέλη της γωνιάς μας.

Το ξέρω ότι ποσώς σε ενδιαφέρει η γνώμη μου και ότι θα δεχτώ τα ανάλογα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να μιλήσω κατ’ ιδίαν με τον φίλο Δημήτρη, έναν άνθρωπο που εκτίμησα, που αντάλλαξα δύο λέξεις, και που τον διάβασα πάνω από όλα με προσοχή, επειδή κατάλαβα ότι το άξιζε, ότι είχε γνώσεις, ήθος και άποψη. Του καταμαρτυρώ όμως το ότι αποχώρησε, ότι μας απαξίωσε όλους, και δεν έκατσε εδώ κοντά μας να παλέψει για την άποψη του.

Δεν μπορώ να αναλύσω άλλο, επειδή δεν διάβασα όλο το σενάριο που αναπτύχθηκε, αλλά και τα όσα διάβασα μου έδωσαν να καταλάβω τα όσα ήθελα. Εσύ το θέλεις καφενέ το φόρουμ, αφού λοιπόν το θέλεις έτσι, εσύ και όποιοι άλλοι, σεβαστό, ας μείνει καφενές. Αλλά αφού είναι καφενές κατ’ εσάς, γιατί άνοιξες αυτήν την συζήτηση και δεν άφησες να κυλά το φόρουμ στην πανέμορφη και παρεϊστική καθημερινότητα του; Τι περίμενες από μια τέτοια συζήτηση, ότι δεν θα υπήρχαν αντίθετες απόψεις;

Λυπάμαι φίλε Στιχοπλάστη, εγώ δεν αναγκάστηκα να σου τα πω αυτά που έγραψα, αλλά ήθελα να τα πω και το έκανα.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Φίλε Άφωνε......ευχαριστώ

δέχομαι τον καταλογισμό ότι δεν στάθηκα για να πολεμήσω γοα την άποψη μου και ούτε θα το κάνω. Τις αναρτήσεις μου όλες τις διέγραψα για ευνόητους λόγους. Επίσης και όλες τις απόψεις επί του θέματος που είχε ως αποτέλεσμα την ενεργό αποχώρησή μου από την σελίδα.

Σου απαντώ από εδώ γιατί για να σου στείλω μύνημα θα έπρεπε να περάσουμε από την διαδικασία αποδοχής "φιλίας"

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

να είσαι καλά όπως και όλοι και να συνεχίσετε όπως ξεκινήσατε αναρτώντας όμορφα πράγματα

την καλημέρα μου

Φίλε Δημήτρη στα πλαίσια της κριτικής επέτρεψε μου να θεωρώ απαράδεκτη την απόφαση σου για αποχώρηση.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως η διαφορετικότητα της κάθε άποψης πρέπει να οδηγεί σε διαπληκτισμούς.

Εάν συμβαίνει αυτό με εμάς καταλαβαίνετε γιατί μας κυβερνούν αυτοί που μας κυβερνούν.

Φίλε Στιχοπλάστη πραγματικά  δε με ενδιαφέρει ο αριθμός των σχολίων που θα λάβω.Δε δίνω για να πάρω,δίνω όταν νοιώθω ότι πρέπει.Σκοπός μου και ας με θεωρήσετε ουτοπιστή είναι να περάσω κάποια μηνύματα με τα ποιήματα μου. Σε ένα σχόλιο που έχω πάρει σε άλλο σάιτ που μόνο παίρνω χωρίς να δίνω κάποιος φίλος μου έγραψε ότι αύριο το πρωί αδερφέ εκείνον τον Πητ από το Σουδάν θα το δω με άλλο μάτι,θεωρώ ότι πρέπει να είμαι ευχαριστημένος που άγγιξα έστω και έναν συνάνθρωπο.Δε το βλέπω το χώρο αυτό σαν καφενέ για να περνάω καλά.Το βλέπω σαν ένα χώρο που μπορείς να μεταδώσεις και να λάβεις μηνύματα από σκεπτόμενους συνανθρώπους και περνάω τέλεια.

Θεωρώ ότι αγγίζω κάποιους συνανθρώπους μας το ίδιο συμβαίνει και σε μένα κάποιοι με έχουν αγγίξει.

Καλώς η κακώς σας θεωρώ φίλους μου κάποιους και κάποιες πιο στενούς. 

Σωστή απάντηση στο ερώτημα σου δεν βρίσκω σε κανέναν.Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του εφόσον δεν προσβάλει τον άλλον.

θα προτιμούσα ποιητικές μονομαχίες που είναι πιο διασκεδαστικές.

Ο εχθρός μου ο πιο πάνω ξέρει.

 

Ένα πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση είχε δημοσιεύσει ο φίλος Βάιος παλιότερα.Γιατί ασχολούμαστε με την ποίηση? Ίσως η απάντηση μου αυτή θα ταίριαζε καλύτερα σε κείνο το θέμα.

Φίλε Δημήτρη μην με ευχαριστείς για τίποτα. Δεν έκανα κάτι για σένα, την γνώμη μου είπα και αυτό που θεωρούσα σωστό. Αν θέλεις να με ευχαριστήσεις σε κάτι, θα σε παρακαλούσα αφού ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα, να επανεξετάσεις την απόφαση σου και να επιστρέψεις κοντά μας. Εγώ θα περιμένω......

 

Έχε το νου σου Χρήστο, η ανακωχή λήγει........



Στιχοπλάστης είπε:



Στιχοπλάστης είπε:

'

Προς φίλο Κράζων ...

Λες: (( μια αναμενόμενη ένθερμη έως και κομπαστική ανάλυση )) ..δείξε μου που ακριβώς κόμπασα.

Λες: "αλήθειας μου", εννοώντας πως είναι η δική μου μόνο. Φίλε η αλήθεια χωρίς εισαγωγικά είναι πως ο υπέρμαχος της κριτικής και μάλιστα τη θέλει δεν τη θέλει ο κρινόμενος(!), μόλις κρίθηκε έγινε άφαντος !

Έγραψα: ((Ό φίλος Κράζων μετά την συζήτηση έτεινε να καταλάβει την αρνητική πλευρά του κριτικού σχολιασμού.)) Ξεκάθαρα λέω: έτεινε, δηλ, έγειρε να καταλαβαίνει, έριξε μια ματιά προς αυτήν την κατεύθυνση, το είδε έστω χωρίς να το ασπάζεται λίγο διαφορετικά, έδειξε να κοντοσταματά χωρίς βεβαίως να υπαναχωρεί και πάμπολες διατυπώσεις άλλες και όλα αυτά για την «αρνητική πλευρά του κριτικού σχολιασμού » μόνο. Πιστεύω μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα και δεν θα ήθελα να αναλώνομαι στα καταφανή.

Δείξε μου ακριβώς, για να δω το λάθος μου και να το διορθώσω, που είναι το: ((ήρθες με ύφος 10 καρδιναλίων ))

Ρωτάς γιατί δεν χρησιμοποιώ ΠΜ. Γιατί δεν μου αρέσουν γενικά τα ΠΜ, προτιμώ να γίνονται οι διεργασίες δημόσια. Εξ’ άλλου για δημόσιο σχολιασμό αναφέρεται ο υποφαινόμενος και αυτόν ασκούσε έως χθές, τώρα γιατί να γίνει κρυφός?

Γράφεις: ((Η πολλαπλή και ποικίλη ανάρτηση σου στο ίδιο ποίημα, αν μη τι άλλο, δεν περιείχε δόση εμπαιγμού, για να μην πω χλευασμού;))  Γνωρίζεις ? Είδες ? Έχεις ιδίαν γνώμη και εκφέρεις άποψη ?  Γιατί νομίζεις έσβησε τα σχόλια κλπ ο Βενέτης ? Πιστεύεις ότι κάποιος που τα είχε σωστά γραμμένα θα τα έσβηνε ?  Εδώ θα απαντήσω με ένα απόφθεγμα του χωριού μου «Δεν ξέρεις, δε φταίς ...»

Επίσης γράφεις: ((Σου μοιάζει η Ειρήνη σαν κάποια που να χρειάζεται την υποστήριξη την δικιά σου ή κάποιου άλλου από εμάς,)) ..θα έλεγα πως αυτό δεν σε αφορά. Είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Συνεχίζοντας επίσης γράφεις: ((Ας πούμε μια φορά τα πράγματα με το όνομα τους. Δεν θέλετε να γίνει κάτι, δεν θα γίνει! Αλλά όχι με ύφος αλάνθαστου πάπα να αυτό-δικαιώνεσαι  και από πάνω, λέγοντας μας ότι αναγκάστηκες, ότι δεν ήθελες αλλά…... Κακά τα ψέματα, αλλά νομίζω ότι με την απερισκεψία σου, έκανες να φύγει ένα από τα πιο αξιόλογα μέλη της γωνιάς μας.)) Φίλε, τα πράγματα τα λέω με το όνομά τους και για αυτό δεν θέλω τα ΠΜ και υπόγειες επικοινωνίες. Ότι είναι τα λέω εδώ να τα βλέπουμε όλοι μαζί. Τώρα για τα υπόλοιπα, γνώμη σου είναι και η «απερισκεψία μου» ήταν η κριτική που του έκανα! Μα με τα ίδια σταθμά πόσο «απερίσκεπτος» ήταν κι αυτός ...

Τελειώνεις με: ((Εσύ το θέλεις καφενέ το φόρουμ, αφού λοιπόν το θέλεις έτσι, εσύ και όποιοι άλλοι, σεβαστό, ας μείνει καφενές. Αλλά αφού είναι καφενές κατ’ εσάς, γιατί άνοιξες αυτήν την συζήτηση και δεν άφησες να κυλά το φόρουμ στην πανέμορφη και παρεϊστική καθημερινότητα του; Τι περίμενες από μια τέτοια συζήτηση, ότι δεν θα υπήρχαν αντίθετες απόψεις;))  Το φόρουμ δεν είναι ‘καφενές’ όπως με απαξιωτικό υπονοούμενο το αναφέρεις και αν θελήσεις να το δικαιολογήσεις αναφερόμενος στο παράδειγμά μου σε παλιότερη συνομιλία μας σου λέω (γιατί φοβούμαι πως μερικές φορές δεν γίνομαι κατανοητός), άλλο πράγμα το παράδειγμα και άλλη η ουσία. Το φόρουμ είναι ένα εργαστήρι της σημερινής ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ποίησης στην Ελληνική όπου έχουν βήμα δημοσίευσης όλοι.(Και τονίζω το πραγματικής γιατί βγαίνει από απλούς και σύνθετους, μικρούς η μεγάλους στην τέχνη και διαδραματίζεται στο σήμερα μέσα σε λαϊκές καρδιές) Επίσης φυσικά περίμενα πως θα υπάρχουν αντίθετες απόψεις σε αυτό το θέμα. Δεν περίμενα όμως πως κάποιος θα αποχωρήσει δεχόμενος κριτική που την είχε παντιέρα, αλλά για τους άλλους μόνο!

Κλείνω φίλε μου Άφωνε λέγοντας πως αν αναγκάστηκα η όχι, εγώ το ξέρω και όσοι διάβασαν ολοκληρωμένη τη συζήτηση. Εσύ δεν ξέρεις. Βέβαια ξέρω πως εξαπέλυσες την ανακουφιστική σου επίθεση μετά ΠΜ που είχες από τον υποφαινόμενο και «τείνω» να σε καταλάβω ... 

Παραμένω φίλος παρά τα όσα θα νόμιζες ...

'

Φίλε ΧΡΗΣΤΟ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΕ ...

Νομίζω πως σωστά τα είπες και δεν διαφωνώ σχεδόν σε όλα ...

Η μόνη μας διαφορά ίσως είναι πως εγώ θέλω και να πάρω όχι μόνο να δίνω ...

Στο θέμα του 'αγγίγματος' πολύ σωστός και επικροτώ !

Για τα υπόλοιπα τι να πω ..?..  απόψεις λέγαμε και έφυγε. Τι να τον κάνω εγώ ? Να του πω "ναι συμφωνώ μαζί σου" για να μη φύγει ? Δηλαδή τώρα που σου είπα εσένα πως δεν συμφωνώ με το να δίνεις μόνο χωρίς να παίρνεις θα σηκωθείς και θα φύγεις ?  Ε, έλεος πιά ... Αυτά είναι παιδιαρίσματα ...

Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου  και στεναχωριέμαι λίγο που δε συμμετέχουν περισσότεροι στη συζήτηση για να βγάλουμε καλύτερα το συμπέρασμα της πλειοψηφίας ...

Φίλε Στιχοπλάστη θα μπορούσα πολύ εύκολα, κατά την γνώμη μου, να αντικρούσω μία προς μία της απαντητικές σου παραγράφους που κατ’ εσέ φαντάζομαι νομίζεις ότι με αποστόμωσαν. Δεν θα είχε τούτο κανένα νόημα να το πράξω, επειδή θα συνεχίσω μια ατέρμονη συζήτηση που δεν θα οδηγήσει πουθενά, και επειδή σκοπός μου δεν είναι να πείσω εσένα και όποιον άλλον εκφράζεις για τίποτα. Δεν νομίζω πως θέλεις να καταλάβεις, και επιμένεις να υποστηρίζεις με το ίδιο υποστηρικτικό σου ύφος, τα όσα είπες ή έπραξες λανθασμένα κατ’ εμέ. 

Τι να σου πω δηλαδή για το που κόμπασες; Το λέω στο κείμενο μου στο οποίο απαντάς. Για την ερμηνεία που δίνεις στην λέξη «έτεινε» και που υπάρχει μόνο στο δικό σου λεξικό, από το δεύτερο κόμμα που θέτεις και μετά; Δεν θέλω να αναφερθώ παραπάνω νομίζω ότι ό,τι είχα να πω το είπα, τα παραπανίσια μόνο κακό θα κάνουν.

Αυτό όμως που δεν κατάλαβα και θα σου το αναφέρω, κι αν θέλεις εξήγησε το μου, είναι αυτό το μοναδικό που έγραψες: " Βέβαια ξέρω πως εξαπέλυσες την ανακουφιστική σου επίθεση μετά ΠΜ που είχες από τον υποφαινόμενο και «τείνω» να σε καταλάβω ... "

Εννοείς δηλαδή πως έλαβα ένα ΠΜ από εσένα που είσαι πολέμιος των ΠΜ, όπως πιο πάνω γράφεις, και ενώ παράλληλα δεν είμαστε καν φίλοι στον πίνακα των φίλων, και άρα δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε ΠΜ; Αν εννοείς πάλι τον Δημήτρη, με τον οποίο και πάλι δεν είμαστε φίλοι, και άρα ούτε με εκείνον δεν μπορώ να ανταλλάξω ΠΜ, τότε έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας, αφού με το υποφαινόμενος σε ένα κείμενο αναφέρεται ο ομιλητής. Τι ήθελες να δείξεις με αυτό που εμένα μου φαντάζει παραπλανητικό.

Μου θέτεις και το τείνω μέσα σε εισαγωγικά για να με πείσεις για κάτι που μόνο εσύ κατάλαβες, ή σαν μια προσπάθεια εμπαιγμού, αφού θα έπρεπε να ερμηνεύσω το «τείνω» σου με την δική σου μοναδική ερμηνεία που έδωσες πιο πάνω,  και που σου αντιγράφω ακριβώς εδώ, για να δώσεις την πρέπουσα ερμηνεία και στο «τείνω να σε καταλάβω» που γράφεις, με το υπέροχο και μη χλευαστικό σου ύφος.

Εξηγείς λοιπόν το τείνω σαν "το είδε έστω χωρίς να το ασπάζεται λίγο διαφορετικά, έδειξε να κοντοσταματά χωρίς βεβαίως να υπαναχωρεί" 

Όσο δε για το "Παραμένω φίλος παρά τα όσα θα νόμιζες ..." που μου γράφεις, θα σου απαντήσω ότι σε συγχαίρω και που κατάλαβες τα όσα θα νόμιζα, και για την μεγαθυμία σου, και να σου δηλώσω ότι είμαι υποχρεωμένος μετά από μία τέτοια ευγενική κίνηση, να τηρήσω ακριβώς το ίδιο και να παραμείνω φίλος.

Δεδομένου ότι είσαι ο οικοδεσπότης της παρούσας συζήτησης, και δεδομένου πάλι ότι θα ήταν απρέπεια μου να μην δεχθώ την απάντηση σου σε τούτο το κείμενο μου, θα σου πρότεινα εν τέλει και αφού απαντήσεις με όποιον τρόπο θες, να κόψουμε αυτές τις χωρίς ουσία αναποτελεσματικές αντιπαραθέσεις που δεν οδηγούν πουθενά, και να παραμείνουμε δύο φίλοι μέσα στο φόρουμ, που θα μπορούμε να ανταλλάζουμε μέσα από τα σχόλια μας δυο κουβέντες, που δεν θα κρύβουν κακίες και πάθη. Μετά να αφήσουμε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του.  

'

Άφωνε ...

Έχω βαρεθεί την ακατάσχετη μπουρδολογία, την αέναη πολυλογία σου, τις αναλύσεις επί των αναλύσεων και και και ...

Μου προκαλείς μια νοσηρή αίσθηση τελευταία και η αρνητική σου ενέργεια με έχει ενοχλήσει πνευματικά ... Μπαίνω στη γωνία να δω, να γράψω κάτι και συναντώ αρλουμπολογίες που μου διατταράσουν την ποιητική μου ηρεμία ... 

Δεν θέλω άλλο να σου πω ούτε να μου πείς ...

Φίλε Στιχοπλάστη, άσχετα με το τι είπες και το τι είπα, νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε εδώ τους διαπληκτισμούς για το καλό της γωνιάς και μόνο. Έχουμε διαφορετικές απόψεις και αυτό δεν αλλάζει, αλλά δεν είναι και λόγος να προσβάλλουμε ό ένας τον άλλο και να χαλαμε το κλίμα της γωνιάς. Ασχέτως που το τελευταίο σου σχόλιο είναι προσβλητικότατο, θα το παραβλέψω και θα σε παρακαλέσω να σταματήσουμε εδώ. 

Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές του φόρουμ, για την όποια αναστάτωση προκλήθηκε και από την δική μου συμμετοχή στην συζήτηση αυτή. Σε μια κίνηση ειλικρινής καλής θέλησης θα παρακαλέσω όλους τους εμπλεκομένους στο θέμα αυτό, που με τον τρόπο μας συμβάλλαμε σε αυτή την λυπηρή εξέλιξη, να δώσουμε τόπο στην οργή, να πούμε ότι έγινε - έγινε και να συνεχίσουμε την συμβίωση μας ομαλά, έως ότου ο χρόνος αναλάβει τα υπόλοιπα.

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services