Μὲ ἀπασχολεῖ δύο ἡμέρες τώρα.

Στὴν Ποιητικὴ Γωνιὰ  ἔχουμε πολλοὺς φίλους ποὺ γράφουν στίχους ἤ καὶ μουσικὴ ἤ καὶ τραγουδοῦν ἤ συνεργάζονται μὲ σχετικοὺς ἀνθρώπους τῆς τέχνης.

Ὁ καθένας τους ἔχει καταχωρήσει τὰ δικά του. Πολὺ καλὰ, σύμφωνοι.

ΔΕΝ θὰ μποροῦσε ὅμως νὰ γίνει ἕνα βῆμα παραπέρα; Μία συναυλία μὲ δύο-τρία τραγούδια ἀπὸ τὸν καθένα καὶ μόνον ἀπ' αὐτοὺς, τοὺς Ποιητικογωνιακοὺς(!);

Ἤ κάποιος νὰ ἀναλάβει νὰ φτιάξει ἕνα μεγάλο βίντεο, ἐπιλέγοντας καὶ δίνοντάς μας μιὰν γενικὴ εἰκόνα;

Δὲν θὰ ἦταν θερμὸ καὶ δημιουργικὸ;

Ἤ μὲ ἀφορμὴ αὐτὰ ποὺ προτείνω νὰ γίνει κάτι καλλίτερο ποὺ ἴσως θὰ σκεφτεῖ κάποιος ἄλλος;

Μιὰ πρώτη ἰδέα ἔριξα, δὲν κάνω τὸν ἔξυπνο.

Ὡστόσο, κάποιος πρέπει νὰ μᾶς παρακινήσει νὰ δοῦμε ὁ ἕνας τὸν ἄλλον μαζὺ μὲ ἄλλους. Γιὰ σκεφθῆτε το.

Καὶ...νὰ γνωριστοῦμε, - σὲ μιὰ ταβέρνα, νοικιασμένη μιὰ βραδυὰ ἀπὸ ἐμᾶς;

Ξανὰ: γιὰ σκεφθῆτε το.

Προβολές: 145

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

ωραιοτατη η σκεψη σου ιάνη και μπραβο!!!

συμφωνω κι εγω πως ειναι πολλα αυτα που θα μπορουσαμε να κανουμε, αρκει να  το αποφασισουμε..

για αρχη πιστευω θα πρεπει να  γνωριστουμε..

κι οταν με το καλο συναντηθουμε, θα κουβεντιασουμε και για το θεμα που βαζεις..

τι λες..να το κανονισουμε για μεσα σεπτεμβρη?

ομως, εκτος απο σενα και μενα, ας δουμε και ποιοι αλλοι μπορουν να ερθουν σε μια τετοια συναντηση....

εμπρος λοιπον ... δηλωστε  για αρχη τη συμμετοχη σας και τις λεπτομερεις τις βρισκουμε στην πορεια..

Τὸ πᾶν εἶναι ἡ ἀρχὴ.

Ἐγὼ προσωπικὰ δὲν ξέρω πῶς θὰ ἐνίσχυα τέτοια προσπάθεια καὶ τὸ λέω ὄχι ἀπὸ μετριοφροσύνη ἀλλὰ ἀπὸ ἐπίγνωση.

Τὸ μόνο ποὺ ἐγγυῶμαι ὥς τώρα εἶναι τὸ μυαλό μου καὶ ἡ διάθεσή μου νὰ ἐνθαρρύνω. Ἄν λάβω ὅμως μέρος στὴν ὅποια ἐκδήλωση, ἄς ποῦμε ὡς παρουσιαστὴς ἤ ἄν πῶ ἕνα-δύο τραγούδια κι' ἐγὼ, ἀσφαλῶς καὶ δὲν θὰ ζητήσω ἀμοιβὴ!

Νὰ βρεθοῦν νέα παιδιὰ, ἀγόρια καὶ κορίτσια, ποὺ νὰ εἶναι καὶ γνῶστες τῆς τεχνολογίας, τῶν δημοσίων σχέσεων κτλ. μαζὺ μὲ ὅ,τι ἄλλο καλλιτεχνικὸ καὶ ὁπωσδήποτε μέλη τῆς Ποιητικῆς Γωνιᾶς, νὰ τοὺς νοιάζει γιὰ τὸν ἑαυτό τους βέβαια   ἀλλὰ καὶ γιὰ τὸ σύνολο. Δὲν θὰ εἶναι μία ἐπικερδὴς ἐπιχείρηση. Οὔτε κἄν.

Ἕνα τόλμημα τῆς ψυχῆς, μετὰ τὸ στέκι της, ὅπως ἀναφέρεται στὸν ὑπότιτλο, θὰ εἶναι.

Προφανῶς, χρειάζεται καὶ κάποιος φίλος ποὺ θὰ χαλαλήσει κάποια λεφτὰ,  γιὰ νὰ πραγματοποιηθεῖ αὐτὸ τὸ πρῶτο κάτι. Ἔξοδα ἀναπόφευκτα.

Ἄν βρεθοῦμε σὲ ταβέρνα (μὲ χῶρο γιὰ τὴν ἐκδήλωση) ἤ σὲ Πνευματικὸ Κέντρο (προτιμώτερο),  θὰ συμμετάσχουμε ὅλοι στὸ κατὰ κάποιον τρόπο φαγοπότι. Λέω κατὰ κάποιον τρόπο, γιατὶ εἶναι ἀκαλαίσθητο καὶ ἀγενὲς ἄλλος νὰ τραγουδᾶ κι' ἄλλος νὰ μασουλάει καὶ νὰ ρεύεται. Ἄς ποῦμε μόνον ποτὰ, γλυκάκια, τέτοια πράματα.

αυτή είναι η κρυφή επιθυμία όσων προσπαθούμε και γράφουμε, μακάρι να γίνει φίλοι Ιάνη και Κάτια, με τη συμβολή όλων μας.

...πολύ καλή ιδέα...μέσα! : )

Πολλή καλή ιδεα ΜΠΡΑΒΟ .!! Ειναι επιθυμία πολλών δηλ ολλων μας.

Μακάρι να πραγματοποιηθεί θα ηταν ο, ττι το καλλιτερο.

Τωρα πρόσεξα  οτι αυτη η επιθυμια  γραφτηκε το καλοκαιρι, αναρωτιεμαι αν εγινε κατι.

Ελειπα αυτό το διαστημα στην Αγγλια και γιαυτό δεν γνωρίζω.  \

Αν οχι,  ας μην ξαχαστει η ιδεα. 

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services