Μαριονέτα....μπορείς να επιλέξεις την κάθε της κίνηση...κάποιοι εκπαιδεύονται έτσι ώστε να κινούν τα νήματα στον ρυθμό πού επιθυμούν κάνοντας την μαριονέτα ότι αυτοί θέλουν.Έτσι και στον σχεδόν σύγχρονο κόσμο μας υπάρχουν "καλλιτέχνες" άριστα εκπαιδευμένοι και μαριονέτες εκπληκτικά υπάκουες που θα εκτέλεσουν την κάθε τους επιθυμία και διαταγή...χωρίς κανέναν ενδοιασμό...χωρίς καμία άρνηση...δεν θα προσπαθήσουν να κόψουν τα δεσμευτικά νήματα τους...με μια απλή κίνηση των χεριών ο εαυτός τους καταδικάζεται στα χέρια των καλλιτεχνών τους...έτσι...απλά...
Όλοι μας ήμαστε μαριονέτες του καπιταλιστικού μας συστήματος,κάποιοι από εμάς κινούμαστε από μεγαλύτερα νήματα...άλλοι από μικρότερα...παντός κανείς μας δεν είναι ελεύθερος...κανείς μας δεν χρησιμοποιεί το δικαίωμα του...αυτοβουλεια...την ελευθερία του...τον εγωισμό του.Ο εαυτός μας βρίσκεται φυλακισμένος κάπου βαθιά...σκοτεινά,βλέπει..ακούει...αλλά δεν κάνει τίποτα...δεν μπορεί...δεν θέλει...
Άλλωστε σε αυτό βασίζονται αυτοί που μας διατάζουν..στον φόβο μας,αυτήν είναι η δύναμη τους...σαν σκιάχτρα που απομακρύνουν τα κοράκι από τα σπαρτά,έτσι μας φοβίζουν μακριά από την ζωή μας τις δυνάμεις μας και από τα δικαιώματα μας.

Προβολές: 205

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Εγραψες  αυτό που συμβαίνει απο καταβολής.

Παρα πολύ ωραίο κατανοητό, και λόγια απλά,  και δυστυχώς αληθινά !!

Η διαφορά είναι οτι εχει πλέον εξαπλωθεί σε όλες τις ...τάξεις  Ανθρώπων, ασφυκτιούμε πια, μας παίρνουν την ανάσα, και όσοι δεν τοχαμε καταλάβει. τώρα  ειναι  που το νιώθουμε στο πετσί μας στην τσέπη μας στο μυαλο μας  περισσότερο.

Μαριονέτες. Ναι αυτο γίνανε ολοι αυτοί που μας κυβερνούν παρασύροντας και εμας και μας φτάνουν  στην εξαθλίωση, ενω οι αλλοι  ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ  γιατι σκύβουν το κεφάλι  υπακούοντας  σπρώχνοντάς μας  σε γκρεμό.

Εκει  μας πάνε,

Γκρεμός οικονομικός,  συνεπώς και αξιοπρέπειας..

Την Καλημέρα  μου,



Nefeli riga είπε:

Εγραψες  αυτό που συμβαίνει απο καταβολής.

Παρα πολύ ωραίο κατανοητό, και λόγια απλά,  και δυστυχώς αληθινά !!

Η διαφορά είναι οτι εχει πλέον εξαπλωθεί σε όλες τις ...τάξεις  Ανθρώπων, ασφυκτιούμε πια, μας παίρνουν την ανάσα, και όσοι δεν τοχαμε καταλάβει. τώρα  ειναι  που το νιώθουμε στο πετσί μας στην τσέπη μας στο μυαλο μας  περισσότερο.

Μαριονέτες. Ναι αυτο γίνανε ολοι αυτοί που μας κυβερνούν παρασύροντας και εμας και μας φτάνουν  στην εξαθλίωση, ενω οι αλλοι  ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ  γιατι σκύβουν το κεφάλι  υπακούοντας  σπρώχνοντάς μας  σε γκρεμό.

Εκει  μας πάνε,

Γκρεμός οικονομικός,  συνεπώς και αξιοπρέπειας..

Την Καλημέρα  μου,



Λευτέρης Σερέτης είπε:γεια σου  Νεφελη.... ευχαριστω για τα λογια σου και πραγματικα ευχομαι να το καταλαβουν ολοι αυτο.....



Nefeli riga είπε:

Εγραψες  αυτό που συμβαίνει απο καταβολής.

Παρα πολύ ωραίο κατανοητό, και λόγια απλά,  και δυστυχώς αληθινά !!

Η διαφορά είναι οτι εχει πλέον εξαπλωθεί σε όλες τις ...τάξεις  Ανθρώπων, ασφυκτιούμε πια, μας παίρνουν την ανάσα, και όσοι δεν τοχαμε καταλάβει. τώρα  ειναι  που το νιώθουμε στο πετσί μας στην τσέπη μας στο μυαλο μας  περισσότερο.

Μαριονέτες. Ναι αυτο γίνανε ολοι αυτοί που μας κυβερνούν παρασύροντας και εμας και μας φτάνουν  στην εξαθλίωση, ενω οι αλλοι  ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ  γιατι σκύβουν το κεφάλι  υπακούοντας  σπρώχνοντάς μας  σε γκρεμό.

Εκει  μας πάνε,

Γκρεμός οικονομικός,  συνεπώς και αξιοπρέπειας..

Την Καλημέρα  μου,

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services