θα ηθελα την γνωμη ολων των φιλων κατα ποσον η υπαρξη μετρου κι ομοιοκαταληξιας ειναι δεσμευτικη (περιοριζει την εκφραση) ενος  δημιουργου.

Προβολές: 2052

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Δεν είμαι η κατάλληλη να δώσω μια τόσο σοβαρή απάντηση.
Το λοιπόν σε όλες της τέχνες υπάρχουν άγραφοι νόμοι και κανόνες . Μπορεί όλοι να προσπαθούν να βαδίσουν πλάι τους, να τους ακουμπήσουν ή να τους ξεπεράσουν .
Όταν εγώ σαν απλή θεατής διαβάσω κάτι ή που θα με αγγίξει ή που θα το προσπεράσω . Αν με αγγίζει και είμαι γνώστης αυτών των κανόνων μπορεί και να μπω στη λογική του ψαξίματος των κανόνων .Αλλά το ουσιαστικότερο είναι το άγγιγμα ψυχής . Για μένα αυτό μετράει!!!
Η επιδέξεια χάρη του λόγου,και ο πλούτος της ελληνικής γλώσσας,σε λεξιλόγιο,σαφώς και δεν περιορίζει την έκφραση των δημιουργών έμμετρων ποιημάτων.Αντίθετα την εμπλουτίνει.
Άρτια σε νόημα,και άξια θαυμασμού σε τεχνική,δημιουργήματα,μας έχουν φιλέψει οι εν λόγω δημιουργοί.
Η δυνατότητα λεκτικών ελλιγμών,που τους χαραχτηρίζει,έλξη ασκεί στον αναγνώστη.
Και η κεκτημένη δύναμη των δημιουργιών τους,σαν τραγούδια πλέον,να ταξιδεύουν σε κάθε απόμακρη γωνιά,και να γίνονται κατανοητά,ακόμη,κι από αγραμμάτους συνανθρώπους μας,αξιοζήλευτη.
πιστεύω πως δεν υπάρχει τίποτα το δεσμευτικό στην έκφραση της ψυχής
Και τι μπορούμε να πούμε για το ερωτηματικό(;), το θαυμαστικό(!), την άνω-κάτω τελεία(:) , τα εισαγωγικά ("), τα αποσιωπητικά(...) κ.τ.λ... ;;;
NaRkiSSio είπε:
Και τι μπορούμε να πούμε για το ερωτηματικό(;), το θαυμαστικό(!), την άνω-κάτω τελεία(:) , τα εισαγωγικά ("), τα αποσιωπητικά(...) κ.τ.λ... ;;;
μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης; εννοεις οτι και τα σημεια στιξης μπορει ναναι δεσμευτικα;
Ναι φίλε Δημήτρη, αυτό ρωτάω... Ξέρεις να μου πεις;
NaRkiSSio είπε:
Ναι φίλε Δημήτρη, αυτό ρωτάω... Ξέρεις να μου πεις;
δεν εχω αρκετη γνωση για ν'απαντησω.αλλωστε κι εγω ερωτηση εχω υποβαλλει ...
Η ύπαρξη Μέτρου και Ομοικαταληξίας κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι απαραίτητα ούτε δεσμευτικά έτσι ώστε να περιορίζεται η Έκφραση ενός Δημιουργού.

Υ.Γ. (Αρκεί να μην πλατιάζει ο Δημιουργός, γιατί τότε ξεφεύγει απο το (σκοπό του) να ΄έχει την μορφή Ποιήματος) !
Γράψε όπως σου έρχεται και σε αρέσει.Βγάλε από μέσα σου ότι έχεις,βάλε ένα σχετικό περιτύλιγμα και όλα ωραία...εφόσον είναι δικό σου,ότι θέλεις το κάνεις....
Δεν εχει σημασια για μενα το μετρο και η ομοιοκαταληξια....
Ο ρυθμος εχει...
η μουσικοτητα σου...
Διαβασα τις γνωμες των φίλων μας, συμφωνώ μαζί τους γιατί ο καθενας ειχε και ενα λόγο αναλογα με το πως γραφει..
Η ομοιοκαταληξία με εκφραζει καλύτερα, δηλ. αυτή μου βγαινει, σε πολύ λιγα εχω ελευθερο στίχο.
Παιζει ρόλο και η στιγμή, η εμπνευση ,το πως νιώθεις, και σου..βγαινει..αβίαστα στο χαρτί με ρίμα,η οχι..
Δεν νομιζω οτι σε περιορίζει , θα υπάρξουν καποιες φορές που θα ....ψάξεις, μα αυτό συμβαινει
ετσι κι αλλιώς
Καλό μας Μεσημέρι.
αγαπητοί μου φίλοι κάθε τρόπος γραφής εφ' όσον δίνει νόημα και περιεχόμενο στο λόγο είναι επιτυχής!
Μη σας ανησυχεί λοιπόν ούτε η ελευθερία ούτε η ομοιοκαταληξία στο στίχο! Υπάρχουν καταχωρημένα καταπληκτικά έργα λόγιων και ποιητών που έχουν ελευθερία έκφρασης!

Celestia είπε:
Εγω σπανια γραφω με ομοιοκαταληξια και δεν ντρεπομαι να πω οτι με δυσκολευει αρκετα.
Δεν κρυβω ότι ζηλευω αυτους που γραφουν κατ'αυτον το τροπο. Παρ΄όλα αυτα τολμω να πω οτι ο ελευθερος στιχος μερικες φορες ειναι καλυτερος απο την ομοιοκαταληξια και με εκφραζει καλυτερα! Εχω διαβασει ποιηματα σε ελευθερο στιχο που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αυτα που εχουν ομοιοκαταληξια!
Προς Θεου δεν "ευλογω τα γενια μου"...αλλα αναφερομαι σε αλλους!
Ελπιζω να σε καλυψε η γνωμη μου!

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services