Αγαπημένοι φίλοι Μετά από αρκετό διάστημα για τα δεδομένα μου ξαναγράφω στην παρέα μας αυτή τη φορά όχι για να δημοσιεύσω κάποιο ποίημα ούτε για να σχολιάσω κάποιο από τα δικά σας(εάν και τα διαβάζω όλα)θέτοντας έναν προβληματισμό που τριγυρίζει εδώ και καιρό στο κεφάλι μου και δε με αφήνει σε ησυχία. Στην εποχή μας οι περισσότεροι βιώνουμε μια τραγελαφική κατάσταση καθώς και ενώ υπάρχει η γνώση και η δυνατότητα ενημέρωσης και έκφρασης η πλειονότητα εξ ημών θεωρεί ότι ούτε εκπροσωπείται ούτε εκφράζεται τουλάχιστο σε ικανοποιητικό βαθμό .Γιατί συμβαίνει αυτό; Κατά την ταπεινή μου άποψη ο κύριος λόγος που αυτό συμβαίνει είναι ότι η όποια νέα δημιουργία φορέα η σχηματισμού έγινε βασισμένη σε στοιχεία ενός ήδη προϋπάρχοντος συστήματος κατά συνέπεια καπηλεύεται τις όποιες ανησυχίες μας μεταλλασσόμενη σε κάτι φαινομενικά καινούργιο καταλαμβάνοντας απλά μια θέση συμβάλλοντας και αυτή στην διαιώνιση μιας κατάστασης .Πολλοί θα αναρωτηθούν πως μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι νέο που δε θα καταλήξει όπως αυτά τα οποία κατηγορούμε .Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα ας εκφραστούμε ας συνθέσουμε τις απόψεις μας απαλλαγμένοι από κομματικές σκοπιμότητες και ας δημιουργήσουμε κάτι νέο που τουλάχιστο θα νοιώθουμε ότι μας εκφράζει και μας εκπροσωπεί στο μέγιστο βαθμό. Κομματικές σκοπιμότητες Αλήθεια πόσοι από εσάς δεν έχετε χαρακτηριστεί στη ζωής σας το ακριβώς αντίθετο από αυτό που οι συνάνθρωποι σας η εσείς έχετε κατατάξει πολιτικά των εαυτό σας ;Πόσοι δεξιοί δεν έχετε ακούσει την έκφραση καλά τι είναι αυτά που μας λες κομουνιστής είσαι ; Είτε το αντίθετο πότε μας έγινες δεξιός; Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό; Γιατί θα πρέπει να χαρακτηριζόμαστε η να ψάχνουμε το που ανήκουμε ζητώντας το αυτονόητο ;Γιατί θα πρέπει να είμαι αριστερός για να είμαι λάτρης της τέχνης και να εντοπίζω πόσο ανεπαρκής είναι η παιδεία μας και η εκπαίδευση μας είτε δεξιός αν νοιώθω υπερήφανος που είμαι Έλληνας ;Πως μπόρεσαν στην Αρχαία Ελλάδα και δημιούργησαν την Δημοκρατία χωρίς τις τωρινές υπάρχουσες ιδεολογίες .Απλή λογική δε θα έπρεπε να είναι η ιδεολογία μας ;απλή λογική που ενώ υποτίθεται ότι εκφράζεται από όλους ουδεμία έχει εφαρμογή. Απλή λογική που πηγάζει από το Σύνταγμα μας στους στοιχειώδες κανόνες λειτουργίας της Δημοκρατίας και της ελευθερίας του ατόμου που καταστρατηγούνται και ποδοπατούνται ανελέητα. Απλή εφαρμογή δεν επιδιώκουμε καθώς και εξάλειψης κάθε στοιχείου που προσβάλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια όπως συγκάλυψη με νόμους εγκληματικής δραστηριότητας πολιτικών. Πιο είναι αυτό το άβατο που θα πρέπει να περιμένουμε αναθεωρητική βουλή για να εξαλείψουμε αχρείους νόμους που το επιβάλει η βούληση του λαού και η στοιχειώδες λογική. Πότε επιτέλους θα γίνει κατανοητό ότι οι πολιτικοί θα πρέπει να είναι εκφραστές της άποψης μας μεταφορείς της γνώμης μας υπηρέτες του λαού και όχι ηγέτες πεφωτισμένοι που θα καθοδηγούνε τα πρόβατα επί σφαγή; Υπηρέτες του λαού Τελικά όλοι αυτοί οι κύριοι που μας έφεραν στο χείλος της καταστροφής έχουνε ποτέ στο ελάχιστο ανταποκριθεί στο ρόλο του εκφραστή των πολιτών έχουν υπηρετήσει το λαό η αντίθετα ως θεόσταλτοι παμμέγιστοι ηγέτες λειτουργούν ως οι έχων το φως και προσπαθούν με υποχθόνιους αν και μειλίχιους τρόπους να καθοδηγήσουνε το λαό. Εδώ έγκειται μια σημαντική διαφορά σε αυτό που πιστεύω αποζητάμε  σε σχέση με τα προϋπάρχων. Δεν θα έπρεπαι να υπάρχει ηγέτης ούτε κανέναςνα διεκδικεί τέτοιο ρόλο. Υπηρέτες ζητάμε. Ανθρώπους που θα επιδιώξουμε να ανακαλύψουμε που η προσφορά τους στο σύνολο θα είναι τέτοια ώστε να αποδεχθούν το βαρύτατο φορτίο να βάλουνε στην προσωπική τους ιεραρχία το λαό πάνω από τον εαυτό τους την οικογένεια του τα παιδιά τους. Επειδή αυτό το φορτίο λοιπόν είναι βαρύτατο βασικός όρος θα έπρεπε να είναι να μη ξεπερνάει ένα εύλογο χρονικό διάστημα .Οι υπηρέτες μας λοιπόν δεν θα πρέπει να θυσιαστούν εσαεί όπως οι τωρινοί υπηρέτες μας που γεννιούνται και πεθαίνουν ως λειτουργοί(πολιτικοί) και από την τόσο μεγάλη ανιδιοτελή προσφορά τους κληροδοτούν και στα παιδιά τους και τα εγγόνια του αυτό το βαρύτατο φορτίο .Όχι λοιπόν τόσο μεγάλη θυσία δεν τη δεχόμαστε. Αποζητούμε ανθρώπους που θα τους ζητήσουμε να ηγηθούν ως ίσοι προς ίσους γιατί θα έχουνε τα εχέγγυα και τις δυνατότητες για αυτό το σκοπό. Δε θα βρούνε αυτοί εμάς εμείς θα ψάξουμε να τους βρούμε. Γράφω σε εσάς γιατί σας νοιώθω δικούς μου ανθρώπους.Απευθύνομαι στην φίλη μου την Ειρήνη,τον Πάνο,τον Στρατηγό,τον Γιάννη,τον Ιάννη,τον Τάσο,τον Στιχοπλάστη,την Λυράν,τον Αρτέμη,την Κάτια,τον Παντελή,τον Παναγιώτη.την Celestia,τον Παύλο,την Κατερίνα,τον Κώστα,το Λιόντα,τη Γεωργία σε όλους ειλικρινά σε όλους  επιτρέψτε μου το ατόπημα που δε συνεχίζω να αναφέρομαι σε όλους ονομαστικά και πιστέψτε με νοιώθω πως όλοι σε αυτήν την παρέα μόνο και μόνο που ασχολούνται με την υποβαθμισμένη στην εποχή μας τέχνη της ποίησης στο βαθμό που μπορεί ο καθένας μας είναι άνθρωποι ανήσυχοι που προβληματίζονται και δεν ανέχονται την κατάσταση που έχουμε βρεθεί .Τι ζητάω από εσάς φίλοι μου; Δεν ξέρω ακριβώς. Σκέψεις  απόψεις ενέργειες  ας προτείνουμε κάτι .Ας φτιάξουμε κάτι άλλο. Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι.Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό εξέφρασα μια γνώμη προσμένω από όλους σας την άποψη σας.

Προβολές: 218

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Χρήστε ιδεολόγε όλα αυτά ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό στριφογυρίζουν μέσα στο μυαλό μου και πιστεύω και πολλών άλλων. Καθένας μας κάπου είχε ταχτεί πολιτικά μέχρι που ήρθαν όλα τούμπα! Όχι ότι δεν τα βλέπαμε και πριν , δεν φανταζόμασταν όμως ως πού είχαν φτάσει οι αθεόφοβοι....Δεν θέλω με τίποτα , εμάς τους από κάτω να  αθωώσω! Έχουμε ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Ξεχάσαμε τις αξίες και τα ιδανικά μας και ακολουθήσαμε τα πρότυπα.....αριστεροί και δεξιοί...Ακόμα και εν μέσω της κρίσης  που κάποια πρόσωπα ξεχώρισαν και  παρουσιάστηκαν σαν  φωστήρες, με την πάροδο του χρόνου τουλάχιστον εμένα με απογοήτευσαν .Όμως από την άλλη θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα! Ίσως έπρεπε να συμβούν όλα αυτά μπας κι εμείς αφυπνιστούμε....να γυρίσουμε στις ρίζες μας...Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με όλα όσα παραθέτεις τόσο άψογα και ιδανικά! Ίσως αν υπάρχαν  περισσότεροι Χρήστοι (μπορεί και να υπάρχουν και ο Θεός της Ελλάδας να μας τους φανερώσει ) να γινόταν κάτι...Σταματώ προς το παρόν. Θα επανέλθω όταν αποκριθούν και οι άλλοι φίλοι.

Αν μπορούσαμε να ξεχάσουμε τις ταμπέλες "αριστερός, δεξιός " και να πάρουμε ό τι καλύτερο διαθέτει η κάθε πλευρά για να γίνει η σύνθεση!! Αν μπορούσαμε!!!!!!!!!!!!

Eνα απο τα πιο μεγαλα λαθη μας ειναι οτι γινομαστε ευκολα οπαδοι!!!Αριστεροι, Δεξιοι,Κεντρωοι ολοι οπαδοι!!!Ο ηγετης του κομματος μας κανει κολοτουμπες? αλλα λεει και αλλα κανει?εμεις παντα βρισκουμε τον τροπο να δικαιολογησουμε τις οποιες πραξεις του!!!Γιαυτο και ποτε δεν παμε μπροστα!!!Παντα μενουμε στα ιδια γιατι φοβομαστε την αλλαγη!!!Μην χασουμε τον Ηγετη μας!!!Οτι κι αν κανει,οτι κι αν λεει εμεις εκει να δικαιολουγουμε τα παντα !!!Εμεις πρεπει να αλλαξουμε για να δουμε ασπρη μερα διαφορετικα ολα τα αλλα ειναι θεωρειες!!!Την καλημερα μου απο την Νεα Υορκη!

ναί συμφωνώ με τον όλο προβληματισμό και προσθέτω μία δημοσίευση μου, με λίγη δόση ποιήσης και ελπίδας......

 

Οι συνεχιζόμενα διαβίου αγωνιστές ,δεν θα μπορούσαν να αφήσουν την αγωνία της επόμενης μέρας να τους καταλάβει ,ούτε θα μπορούσαν να αφήσουν τις σειρήνες του νεοκαταστροφισμού να τους μεθύσουν ,με λόγια
διαστρέβλωσης ,πού μόνο μικρόμυαλους μεθάνε , καθότι οπαδοί της πανανθρώπινης ιδεολογίας ,της ισότητας και της δικαιοσύνης με ελεύθερο πνεύμα και ψυχή έχουν μάθει να συνεχίζουν τον αγώνα τους
ξεχωρίζοντας τον σκοταδιστικά ,εξπρεσιονιστικό πόνο.
Αυτό ,μπορεί να μην προκαταλαμβάνει επιτυχές αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα αφήνει την ελπίδα να πλανιέται, τουλάχιστον σε καλλιτεχνικά μυαλά.
 Τώρα ,το ράντισμα της αναξιοπρέπειας ,δεν θα μπορούσε να καθίσει παντού ,γιατί κάποιοι βρίσκονται  πολύ ποιο ψηλά από όσο οι ίδιοι οι ψεκαστές.
Έτσι ,θα έχουμε συνεχώς πινελιές από ένα  παλλόμενο κύμα αμφισβήτησης ,που θα αυξάνεται μέσα στην προσπάθεια της συνεχούς προπαγάνδας καθοδήγησης.
Αν τώρα ,σε κατάσταση πανικού ,προσπαθήσουν να προκαταβάλουν ,η να διαβάλλουν ,το αποτέλεσμα η την κριτική σκέψη ,το μοναδικό πράγμα που θα πετύχουν είναι ένα πρόσκαιρο είδωλο  του ψεύτικου ,

  -στον καθρέφτη της ματαιοδοξίας τους, -περιμένοντας στωικά την αντανάκλαση του φωτός που θα φέρει το σπάσιμο του

ο σκοπός της τέχνης είναι να αμφισβητεί και να βρίσκει το καλύτερο στη κάθε επόχή,

ώστε να εμπνέει για αγώνες κοινωνικούς και προσωπικούς.

Το θέμα είναι κάποιοι να ξεκινήσουν πρώτοι και θα ακολουθήσουν άλλοι όσο δύσκολο και να είναι,

στην εποχή μας που δεν είναι ποιητική αλλά υποταγμένη στο βόλεμα, καθένας πρέπει να κάνει τον αγώνα του

με τα μέσα που διαθέτει σε όλα τα επίπεδα, γιατί οι επαναστάσεις πιστεύω έχει αποδειχτεί οδηγούν στο σκοταδισμό,

όσο πικρό κι αν ακούγεται.

Ας ενώσουμε τις φωνές και τα χέρια μας για μια πιο ανθρώπινη ζωή, δεν υπαγορεύω σε κανένα τίποτα, απλά εκφράζω μια γνώμη με τις λίγες γνώσεις και τις εμπειρίες μου.

 

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services