Παρατηρώ ότι,στα διάφορα μουσικά σάιτ που συμμετέχω,η προσπάθεια κάποιων δημιουργών,μουσικών,συνθετών,τραγουδοποιών στιχουργών,δεν γίνεται σεβαστή από κάποιους άλλους μουσικούς,συνθέτες, τραγουδοποιούς,στιχουργούς.Βλέπω ότι για τους δικούς τους λόγους,πολλές φορές επιτίθενται σε διάφορους στιχουργούς για παράδειγμα,κάνοντάς τους αρνητικές κριτικές και το μόνο που καταφέρνουν είναι,να κόβουν τον αέρα,την θετική τους ενέργεια και ίσως την διάθεση να ξαναπροσπαθήσουν να γράψουν.Αναφέρουν για παράδειγμα ότι εδώ έκανες λάθος δεν χρησιμοποίησες σωστά τα σημεία στίξης και ότι χρειάζεσαι περισσότερη προσπάθεια.Το ίδιο συμβαίνει και με τους συνθέτες μουσικούς τραγουδοποιούς.Έρχονται και σου λένε για το πώς έπρεπε να γίνει το τραγούδι που μόλις μελοποίησες εσύ ως συνθέτης,ότι οι στιχουργοί που μελοποιείς δεν είναι και οι καλύτεροι και άλλα πολλά .....
Πιστεύω ότι κάθε στιχουργός,κάθε συνθέτης,ΟΤΙ έργο και να παράγει, πρέπει να γίνεται απόλυτα σεβαστό....δεν είναι ένας κόσμος φτιαγμένος μόνο για τέλειους,άσε δε που εγώ δεν θα ήθελα ποτέ και να είμαι τέλειος......
Αυτή είναι λοιπόν η δουλειά αυτών των ανθρώπων,εν ήδη Χ factor να χρησιμοποιούν εαυτό ως κριτική επιτροπή;;;;;;
Αυτό είναι η έννοια του καλλιτέχνη;;;;;;
Συμμετέχουμε σε διαγωνισμό στίχου ή τραγουδιού και δεν το κατάλαβα;;;;
Συμφωνείτε με τέτοιες πρακτικές;;;;;;;
Μόνο εγώ τα βλέπω αυτά τα πράγματα;;;;;;;;;;
Περιμένω τις σκέψεις σας για το αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε και αν κατάφερα να γίνει κατανοητός ο συλλογισμός μου.......

Υ.Γ Θέλω να γίνει γνωστό ότι οι ανησυχίες μου αυτές,δεν αφορούν αυτό το σάιτ,στο οποίο τουλάχιστον ως τώρα,βρήκα μόνο ΖΕΣΤΑΣΙΑ.

Προβολές: 823

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Πολύ σωστά τα λες Κλέαρχε και έχεις απόλυτο δίκιο όντως συμβαίνουν αυτά τα πράγματα και οι λόγοι είναι πάντα ίδιοι,μειώνω εσένα για να φαίνομαι εγώ μεγάλος.
Μου συνέβη πολλές φορές στο παρελθόν να μου πούνε κάποιοι πως δεν το κατέχω το άθλημα αλλά εγώ εκεί δεν τους έκανα το χατίρι να τα παρατήσω (ο λόγος τα πολλά ορθογραφικά λάθη ,το ότι είμαι μετανάστης εδώ και 40 χρόνια δεν το σεβάστηκε κανείς )Τέλος πάντων όλοι προσπαθούμε κανένας δεν είναι τέλειος και ότι γράφουμε θα μπορούσε να έχει γραφτεί και διαφορετικά αλλά αν γραφότανε διαφορετικά δεν θα είμαστε εμείς.
Αυτά τα λίγα για τώρα.
Για σενα γραφεις....
αντε να διαβασει κατι και κανα φιλαρακι...
Αρνητικες κριτικες καλο ειναι να υπαρχουν , να γινονται ομως με ζεστασια...
παντα ομως εσυ θα εισαι ο κριτης των εργων σου...
και θ' αγαπας περισσοτερο τα παραμελημενα
γιατι κατι ελαμψε μεσα σου
και δεν εχεις την απαιτηση καποιος αλλος να το δει...
μα αν το νιωσει...
πετυχες.
'
Άγνωστε (για μένα), φίλε Κλέαρχε...
Τεράστιο το θέμα που έθιξες..., πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ...

Ναι πρέπει να σεβόμαστε τις δημιουργίες των άλλων...,
αλλά η κριτική είναι ανεπιθύμητη;
Θέλουμε μόνο να ακούμε θετικές κριτικές και όχι αρνητικές;
Πού αρχίζει η καλοπροαίρετη κριτική και σε ποιό σημείο γίνεται
κακοπροαίρετη;
Οι κριτές των άλλων έχουν δικαίωμα να κριτικάρουν αρνητικά;
Γιατί δεν αρνούμαστε τα καλά σχόλια;
..............;;;;;;;;;..........

Πολλές ερωτήσεις και πάμπολες απαντήσεις μπορεί να υπάρξουν επί του θέματος που έθεσες...

Οι σκέψεις μου έχουν ως εξής...
Από τη στιγμή που επιλέγω να παρουσιαστώ δημόσια (με τα έργα μου, όποια είναι αυτά),
αυτομάτως υποπίπτω στην κριτική των άλλων...
Καλά είναι τα ωραία σχόλια, πχ Καταπληκτικό !, Εξαίσιο ! Εξαιρετικό ! κλπ...,
αλλά όπως είχε αναφέρει και στο παρελθόν, δεν θυμάμαι ακριβώς πού, ο φίλος Χωρολάτρης...,
δεν επιθυμώ αυτό αλλά κριτική για να βελτιωθώ μέσω αυτής...
Δηλαδή..., λέγοντάς μου ένας φίλος ότι ξέρεις..., αυτό κατά τη γνώμη μου είναι λάθος,
αυτό έπρεπε έτσι η εκεί γίνεσαι κουραστικός η έτσι η αλλιώς κλπ..., δεν μου προκαλεί
δυσφορία...
Αντίθετα θα χαρώ να μάθω τις πραγματικές τους σκέψεις γιά το έργο που δημοσίευσα...

Αλλά...!
Υπάρχει και το μεγάλο αλλά...
Αν καταλάβω ότι κακοπροαίρετα με κριτικάρει κάποιος με έντονη επιμονή η με ειρωνεία...,
σαφώς και θα ενοχληθώ...
Τώρα πότε κάποιος κριτικάρει καλοπροαίρετα και πότε κακοπροαίρετα, ε, γενικά φαίνεται...

Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που βγαίνουν στις σελίδες αυτές για να ξεχαστούν στον
κυβερνοκόσμο και δεν ασχολούνται με το ποιός είπε τι και πως το είπε κλπ...
Αυτοί (και με το δικό τους δίκιο) θέλουν να ξεχαστούν και τίποτα περισσότερο...
Δεν θέλουν να ξέρουν ποιος έκανε κριτική σε ποιόν και τι είπε και αυτά που εδώ
τώρα γράφουμε ούτε θέλουν να τα διαβάσουν...

Υπάρχουν και αυτοί που ζητούν την αναγνώριση μέσω αυτών των σελίδων...
Και για αυτούς λέω..., δικαίωμά τους...

Υπάρχουν αυτοί που θεωρούν την ορθογραφία σημαντική και αυτοί που όχι...
Για μένα είναι σημαντική γιατί την θεωρώ αναπόσπαστο τμήμα της ομορφιάς της
Ελληνικής γλώσσας και με όλα της τα σημεία κλπ καθορίζει επ' ακριβώς το νόημα του
εκάστοτε κειμένου...
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κριτικάρω τους ανορθόγραφους...
Κάθε ένας έχει τα δικά του βιώματα και έμαθε η δεν έμαθε ορθογραφία...,
αυτός ξέρει γιατί και πως...

Πάντως η ορθογραφία αφορά το γραπτό λόγο...
Το μέτρο, η μουσική του μυαλού, η ποίηση και λοιπές καλλιτεχνικές εκφράσεις...,
πολλάκις δεν εξαρτώνται από αυτήν...
Δηλαδή, απλά.., για να είσαι καλλιτέχνης δεν χρειάζεται να είσαι ορθογράφος...

Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κατηγορίες χαρακτήρων...

Είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα και αφορά άμεσα το λόγο που ο καθένας έχει μπεί
σε τέτοιες σελίδες...
Ανάλογα τι περιμένει από τους άλλους, έτσι βλέπει τα πράγματα...

Τελειώνοντας ανακεφαλαιώνω...
Νομίζω ότι η καλοπροαίρετη και ελαφριά κριτική, βελτιώνει τα έργα μας
αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να την αποδέχεται η όχι...
Θεωρώ πως εφ' όσον βρισκόμαστε σε δημόσια σελίδα δεν πρέπει να την αποστρεφόμαστε...
Φυσικά για κακοπροαίρετες κριτικές, δεν το συζητάμε, απαράδεκτοι αυτοί που το κάνουν...

.
Πολυ ωραίες σκέψεις έθεσαν οι φίλοι.Ας απαντήσω με την πιο ειλικρινή και καλοπροαίρετη θέση μου....
Πάντα οι κριτικές, βάζουν τους καλλιτέχνες να σκεφτούν αν το έργο τους ''έχει''τα στοιχεία εκείνα που μπορούν να τραβήξουν το ενδιαφέρον κάποιων ανθρώπων,ώστε να γίνουν κοινωνοί αυτών των πραγμάτων που θέλουν να πουν και να φωνάξουν.Έχω την αίσθηση ότι,όσο και να ζει κάποιος στον κόσμο του,δεν είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνει,μέσω πολλών γεγονότων,αν τα έργα του έχουν ενδιαφέρον.
Από εδώ αρχίζει η βασική μου ένσταση.Σίγουρα πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την ικανότητα,την φαντασία ή και ακόμα τις γνώσεις,να είναι σε κάποιο ανεκτό έστω επίπεδο.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;;;Τους ζητάμε να ξανανοίξουν τα βιβλία ή να διαβάσουν περισσότερο ώστε να έρθουν στο επίπεδο που εμείς νομίζουμε;;;;;;Και εμείς δηλαδή είμαστε στο ανώτερο επίπεδο;;;;;;;;Και αν είμαστε.......Και λοιπόν;;;;;;
Σίγουρα δεν γίνεται λογοτεχνικός διαγωνισμός.Κάποιες σκέψεις στο χαρτί βγάζουν οι άνθρωποι και προσπαθούν να επικοινωνήσουν με κάποιους άλλους ανθρώπους.
Ας υποθέσουμε ότι ακούμε προφορικά κάποια πράγματα από κάποιους και μας αρέσουν,αν μας τα δώσει γραπτώς αλλά γραμμένα λάθος και χωρίς συνατακτική συνοχή, θα πάψουν να είναι όμορφα;;;;;
Επειδή ζω τα τελευταία χρόνια στην Κρήτη,έχω και έχω διαβάσει αμέτρητες ανορθόγραφες σκέψεις γερόντων κρητικών,αλλά αφήνονται έτσι απλά στο χρόνο,να θυμίζουν ότι κάποιοι ''αμόρφωτοι άνθρωποι''έγραψαν εκπληκτικά πράγματα.Δεν ζούμε σε ένα τέλειο κόσμο.Δεν είναι οι ''τέλειοι''το άλφα και το ωμέγα της σκέψης.Δεν μηδενίζω αλλά 'αποδέχομαι' και 'ανέχομαι' με αγάπη την προσπάθεια κάθε ανθρώπου γύρω μου.
Σωστά είπε ο φίλος.Να μην γίνονται αρνητικές κριτικές;;;;;;;;
Πώς νοείται δηλαδή η αρνητική κριτική ρίχνοντας απροκάλυπτα και με έπαρση στο πυρ το εξώτερον κάθε ''αδύναμο''';;;;;;;;;;Δεν νομίζω να κατέθεσαν δοκίμια σε κάποιο συνέδριο λογοτενικής σύναξης;;;;;;;
Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι έχω το προνόμιο να είμαι ο μεγάλος κριτής της προσπάθειας κάποιων ανθρώπων.Αν και προσπαθώ και γράφω τριάντα χρόνια τώρα,δεν είμαι,δεν θέλω και δεν μπορώ να είμαι ο κριτής κάθε αρνητικής έστω προσπάθειας κάποιων ανθρώπων.Επίσης δεν νομίζω ότι είναι αυτή η δουλειά μου.Όμως ,αν καταφέρω και βρω τις λέξεις,αν με αγάπη,ευαισθησία και αληθινό ενδιαφέρον,καταφέρω να βοηθήσω έναν άνθρωπο να γίνει καλύτερος,ναι να το κάνω.Μπορώ όμως;;;;;;;;;;;
ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
Επειδή είμαι και μουσικός ταυτόχρονα εδώ και τριάντα χρόνια, ξέρω να αναγνωρίζω και τις επιθέσεις, στην προσπάθεια του κάθε μεγάλου ή μικρού παιδιού να πει με ήχους αυτά που θα ήθελε να πει με λόγια αλλά δεν μπορεί.
Βλέπεις την κάθε είδους κριτική να γίνεται για να γίνεται,ώστε να αποδείξει στον εαυτό του κάποιος ,ότι μπορεί να αφορίζει την μουσική προσπάθεια τόσων ανθρώπων,αφού ο ίδιος δεν μπόρεσε να το κάνει.
Εμφανίζεται κάποιος να σου λέει,ότι δεν μου άρεσε ο τρόπος που μελοποίησες.Θα έπρεπε να το πεις στο ρεφρέν πιο δυνατά και οι κιθάρες να είναι πιο χαμηλά.Θα έπρεπε να είναι πιο γρήγορος ο ρυθμός με ξεσπάσματα στις φωνές και άλλα πολλά.Αυτό είναι φίλοι μου αρνητική κριτική;;;;;;;;;;;;και όταν τον ρώτησα γιατί δεν το έκανες εσύ έτσι το τραγούδι,απλά και ήρεμα μου απάντησε, μα εγώ δεν ξέρω νότες;;;;;;;μα και εγώ δεν ξέρω νότες απάντησα.Και πώς είναι δυνατόν να γράφεις τραγούδια απάντησε;;;;;;;;
Οι άνθρωποι την αρχαία εποχή ξέρανε νότες;;;;;;;;
Έχω την αίσθηση ότι όλοι νομίζουν,πως όλα περιστρέφονται γύρω από αυτούς και ότι είναι το κέντρο του κόσμου.Έχω μια αρχή να λέω.....'''Δεν είμαστε εμείς το κέντρο του κόσμου....είμαστε απλά ένας κόκκος σκόνης''''
Ξέχασα να πω ξανά,πως εδώ σε αυτό το σάιτ,τουλάχιστον ως τώρα,ένιωσα ζεστασιά και σας αισθάνομαι φίλους.......το εννοώ,αν και δεν έχω γνωρίσει κανένα προσωπικά.Αποδέχομαι την κάθε κριτκή,όταν γίνεται μέσα στα πλαίσια της ευγένειας και του σεβασμού της διαφορετικότητας.Εξάλλου όλοι έχουμε τις απόψεις μας.Ελπίζω οι αντίθετες(απόψεις)να είναι εφαλτήριο για διάλογο με γόνιμες σκέψεις.
οι απόψεις σας είναι πολύ ενδιαφέρουσες, δεν είμαστε όλοι
επαγγελματίες καλλιτέχνες, αν και πιστεύω θα το θέλαμε
για αυτό κοπιάζουμε, το αν έχουμε τις δυνατότητες αυτό
είναι θέμα που εξαρτάται από παράγοντες και πέρα από τη Τέχνη,
καλά είναι λοιπόν να περνάμε όμορφα μέσα στα πλαίσια της ευγένειας,
να μη θέλουμε να το παίζουμε αφ' υψηλού και να φιμώσουμε κανένα, να του
δώσουμε κάτι καλό αν το επιθυμούμε, κι ότι προκύψει.....
Και η Ποιητική Γωνία παρά τις όποιες μικρές διαφορές μας
είναι ζεστός χώρος.
Συμπαθάτε με που η γνώμη μου αφορά τη προσωπική μου σχέση με το χώρο.
Παντελή καλλιτέχνης είναι όποιος αισθάνεται....δεν είναι μόνο οι επαγγελματίες.Η τέχνη δεν πάει με την επαγγελματικότητα,αλλά με την ψυχή και την ανιδιοτελή προσφορά στην τέχνη σαν πρώτα και κύρια!!!!

Παντελής είπε:
οι απόψεις σας είναι πολύ ενδιαφέρουσες, δεν είμαστε όλοι
επαγγελματίες καλλιτέχνες, αν και πιστεύω θα το θέλαμε
για αυτό κοπιάζουμε, το αν έχουμε τις δυνατότητες αυτό
είναι θέμα που εξαρτάται από παράγοντες και πέρα από τη Τέχνη,
καλά είναι λοιπόν να περνάμε όμορφα μέσα στα πλαίσια της ευγένειας,
να μη θέλουμε να το παίζουμε αφ' υψηλού και να φιμώσουμε κανένα, να του
δώσουμε κάτι καλό αν το επιθυμούμε, κι ότι προκύψει.....
Και η Ποιητική Γωνία παρά τις όποιες μικρές διαφορές μας
είναι ζεστός χώρος.
Συμπαθάτε με που η γνώμη μου αφορά τη προσωπική μου σχέση με το χώρο.
Κλέαρχε δεν ξέρω αν εκφράστηκα σωστά, εγώ γράφω για να φτιάξω κάτι, το θεωρώ σαν ένα τάλαντο
που μου έδωσε ο Θεός και θέλω να το καλλιεργήσω, δεν ξέρω κατά πόσο είμαι καλλιτέχνης στη ψυχή,
δηλαδή αν αυτά που γράφω είναι αληθινά συναισθήματα ή αναφέρωμαι σε ένα ιδεαλιστικό κόσμο,
πιστεύω πως πολλοί απλοί άνθρωποι έχουν πιο πλούσια καρδιά.

ΚΛΕΑΡΧΟΣ είπε:
Παντελή καλλιτέχνης είναι όποιος αισθάνεται....δεν είναι μόνο οι επαγγελματίες.Η τέχνη δεν πάει με την επαγγελματικότητα,αλλά με την ψυχή και την ανιδιοτελή προσφορά στην τέχνη σαν πρώτα και κύρια!!!!

Παντελής είπε:
οι απόψεις σας είναι πολύ ενδιαφέρουσες, δεν είμαστε όλοι
επαγγελματίες καλλιτέχνες, αν και πιστεύω θα το θέλαμε
για αυτό κοπιάζουμε, το αν έχουμε τις δυνατότητες αυτό
είναι θέμα που εξαρτάται από παράγοντες και πέρα από τη Τέχνη,
καλά είναι λοιπόν να περνάμε όμορφα μέσα στα πλαίσια της ευγένειας,
να μη θέλουμε να το παίζουμε αφ' υψηλού και να φιμώσουμε κανένα, να του
δώσουμε κάτι καλό αν το επιθυμούμε, κι ότι προκύψει.....
Και η Ποιητική Γωνία παρά τις όποιες μικρές διαφορές μας
είναι ζεστός χώρος.
Συμπαθάτε με που η γνώμη μου αφορά τη προσωπική μου σχέση με το χώρο.
Θα ήθελα να αναφερθώ με λεπτομέρειες , γιατί συμβαίνουν αυτά, να σου κάνουν κριτική με σκοπό επιδειξη του εαυτού τους.. περισσότερο, με λιγο ειρωνεία, κ.τ.λ..
εχω διαβάσει τέτοιες κριτικές..που πολλές φορές προσβάλουν .
Συμφωνώ στις καλοπροαιρετες , που με αγάπη σε συμβουλεύουν πως ενα ποίημα να το δώσεις πιο σωστά.. Εχω δεχτεί με σεβασμό την γνώμη φίλων μας, ξερω πως την εχω ανάγκη , ετσι διορθωνόμαστε, προσπαθουμε να γινουμε καλύτεροι.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στιχοπλάστη.!
Με κάλυψε.
πολυξερόπουλοι, υπάρχουνε πολλοί,όμως λίγοι έχουνε σεμνότητα και αυτογνωσία(γνώρισμα του πραγματικού καλλιτέχνη ,αλλά και ανθρώπου)!Γιαυτό μην έχεις ανησυχίες και να γραφεις ότι βγάζει η ψυχή σου κι ασε εκεινους να το παίζουνε "αυθεντίες".Ευτυχώς εδω δεν υπάρχει κάποιο τετοιο προβλημα και ΟΛΟΙ ανεξαιρετως λειτουργούν με σεμνότητα,ανθρωπιά και ευγένεια..Σ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
*
Ξεκινώντας άγνωστε φίλε ΚΛέαραχε, θα είθελα να σε ευχαριστήσω γιά το πραγματικά ενδιαφέρον θέμα που έθεσες.

Ασφαλώς και συμφωνώ με τους προλαλίσαντες, στο κομμάτι εκείνο που άπτεται της αξιοπρέπειας και του αυτονόητου σεβασμού που αυτοδίκαια πρέπει να απολαμβάνει ο κάθε ένας που καταθέτει δημόσια τα έργα του, εκθέτοντας τον εαυτό του στα μάτια μας, επιτρέποντάς μας να εισβάλουμε στον εσωτερικό του κόσμο.

Γνώμη μου είναι πως, εις το εν τέλει, όλοι συνοδηπόροι είμαστε σε εκέινο το μακρύ, προσωπικό ταξίδεμα στην ρότα προς της ύπαρξης το κέντρο, προς τον πύρήνα του κύταρρού μας, αναζητώντας την απαρχή της δημιουργίας μας.

Όλες οι φωνές είναι απολύτως σεβαστές, μιάς και γιά να σου μιλήσω στη γλώσσα μου σαν πλοίαρχος ... ο καθε ένας μας αντικρύζει κάθε πρωί την ανατολή στον ωκεανό από το φιλιστρίνι του.

Γειά και χαρά σου και να αφήνεις το εύωσμο στίγμα σου γιά να βρισκόμαστε ...


Γιάννης

ΥΓ
Επί τη ευκαιρία να πω ότι εκείνο που έως τώρα εισπράτω από τα παιδιά της γωνιάς δεν είναι άλλο από αγάπη και τους ευχαριστώ δημόσια .

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services