...ὀρεξάτος σηκώθηκα!... έγραψε:

Zoom in (real dimensions: 260 x 319)Εικόνα . Κλινοσοφιστεῖες
ποὺ ἐνδρέπονται νὰ ποῦν τὸ ὄνομά τους,
ἀλλὰ...καὶ ποὺ δὲν τὸ βάζουν κάτω!

. - Τρῶμε τὶς σᾶρκες μας;
- Ἔμ, τί νόμιζες, μασᾶμε τσίχλα γιὰ τὸν περατάρη Χάρο;
~
Εικόνα * Γράφει ὁ Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.

Κάνω μιὰν ἀπομόνωση (ὅλο ὅμως τὸ κείμενο μοῦ φαίνεται σωστό):
wooded glade: (...) δεν υπάρχει το κορασόν για να κατέβουν σε μάχες, δεν ξεχωρίζουν με το μάτι οι μεν από τους δε, αλ-
λά έχει κηρυχτεί.
Όσο για το παραμύθι "φτωχοί εναντίον πλούσιων" έχει πεθάνει προ πολλού.
Βάσικα η μορφή του σκηνικού είναι φτωχοί + πλούσιοι εναντίον άλλων φτωχών.
* * *
Σπάνια βρίσκω ἐδῶ μέσα ἤ καὶ ἀλλοῦ τόση παρατηρητικότητα καὶ εἰλικρίνεια. Ψυχολογικὴ ἀνάλυση; Ναί. Καὶ ὄχι μόνον.
.Ἄν δὲν προστεθοῦν τώρα κι' ἕνα σωρὸ ἐπιδεικτικὲς ἀνοησίες: νὰ εἰπωθεῖ καὶ τὸ μακρὺ καὶ τὸ κοντὸ τοῦ καθενός.
Καμιὰ φορὰ (συχνάκις) εὔχομαι νὰ θεσπιζόταν πληρωμὴ γιὰ νὰ δημοσιεύσεις. Κάτι, ἄς ποῦμε, σὰν 5 εὐρὼ γιὰ τὴν λέξη ποὺ
γράφει ὁ καθένας. Γιατί, θ' ἀκολουθήσουν, ἐδῶ εἶστε κι' ἐδῶ εἶμαι, πλῆθος κουταμάρες κομματικῆς προάσπισης, δεξιῶν,
κεντρώων, ἀριστερῶν, πάσης φύσεως.
Θυμᾶμαι - νὰ τὸ πῶ κι' αὐτὸ - στὴν "Διάπλασι τῶν Παίδων" - στὴν Σελίδα τῶν Μικρῶν Ἀγγελιῶν (κάτι δηλαδὴ σὰν Φόρουμ,
ὅπου γράφαμε, ἐμεῖς τὰ διαπλασόπουλα, μὲ ψευδώνυμο τὸ ὁποῖον τιμούσαμε, δὲν τὸ ἐξευτελίζαμε, "μπαίνοντας" καὶ πειράζοντας ὁ ἕνας τὸν ἆλλον, πληρώναμε (σὲ γραμματόσημα, ἐντὸς τοῦ φακέλου ἀποστολῆς) μία (1) δεκάρα τὴν λέξη. Τουλάχιστον ἐγώ, ποὺ δὲν εἶχα ποτέ μου περισσευούμενα χαρτζιλίκια, ἔκοβα, ξύλωνα κι' ἔραβα τὰ μηνύματά μου, νὰ τὰ φέρω
στὰ μέτρα ποὺ ἤθελα, ὥσπου μὲ...10 λέξεις, ἤτοι μὲ μία δραχμή, σπανίως μιάμιση, νὰ πῶ σαφῶς καὶ ἀκεραίως αὐτὸ ποὺ
ἤθελα νὰ πῶ. Ἔτσι πολλοὶ μάθαμε γραπτὸν ἑλληνικὸ λόγο, καλλίτερα κι' ἀπ' ὅσο μᾶς τὸν διδάσκανε καὶ στὸ σχολεῖο (ποὺ δὲν ἔβγαζε τοῦβλα, δὲν ἔφτανε κανεὶς ὥς τὴν τελευταία τάξη, ἄν ἔγραφε - ἀδιανόητο - ποτὲ ὅπως γράφουν σήμερα καὶ τριτοετεῖς φοιτητὲς τῆς Φιλοσοφικῆς, ἤ ἆντε, ἄς περιοριστοῦμε στὰ καθ' ἡμᾶς: ὅπως γράφει ἡ συντριπτικὴ πλειονότης στὸ Φόρουμ.γκρ - καὶ καμαρώνει κι' ἀπὸ πάνω γιὰ τὰ ἐλεεινὰ χάλια της.
Ναί, τρῶμε τὶς σάρκες μας. Μόνο ποὺ τὶς κάνουμε πρῶτα "χὸτ ντόγκ" (ποὔλεγε κι' ἡ χωριάτισσα γιαγιά σας). Ποὺ τὶς κάνετε, θέλω νὰ πῶ.
Σὲ ὅλους τοὺς τομεῖς ποὺ χαρακτηρίζουν ἕνα σύνολο κοινωνίας: οἰκονομία, παιδεία, ἠθική, προκοπή...
Τἄχετε κάνει (τὰ... Ἅπαντα Ὅλα - καὶ ἐδῶ ξερνᾶμε) χὸτ ντὸγκ. Καὶ σὰν μαϊμοῦδες (τύφλα νἄχουν οἱ κατσίκες) τὰ μασᾶτε.
Καὶ φυσικά, δὲν τρεφόμαστε ἔτσι, ἀλλὰ ξεψυχᾶμε, μὲ μιὰν ἀμερικάνικη τσιχλόφουσκα στὸ στόμα, γιὰ νὰ μᾶς περάσει ὁ περατάρης στοὺς πεθαμένους λαούς, γιὰ χάρη τῆς νιοὺ στιουπιφέκτιον (νέας ἀποβλάκωσης). Μαζὺ μὲ σᾶς, καὶ κάποιους λίγους π' ἀντιστέκονται μὲ σθένος. Ἔχετε κάνει κάθε ἔννοια τῆς Σημαίας τῶν Ἀξιῶν μυξομάντηλο μιᾶς χρήσεως. Οὕτε ποὺ ἐπανέρχεσθε οὔτε π' ἀναλογίζεστε (λέξεις ἄγνωστές σας). Οἱ γάτες σκεπάζουν τὶς ἀκαθαρσίες τους. Ἐσεῖς τὶς ἐπιδεικνύετε ὡς πλοῦτον ἔξυπνου καὶ μάγκα.

Δωρεὰν εἶναι, τὴν γνώμη μου εἶπα,
ἡ τῶν πολλῶν δὲν μ' ἐνδιαφέρει,
- κι' ἄλλωστε, σιγὰ μὴν περιμένω νἄχετε γνώμη.

Προβολές: 47

Απάντηση σε αυτό

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services