Μας ψεκάζουν?
Τι διάολο πρέπει να μας ψεκάζουν,αλλιώς πως μπορούμε?
Συνάνθρωποι πηδάν από τα μπαλκόνια,παιδιά στα σχολεία λιποθυμούν από την πείνα,κάποιοι ψάχνουν στα σκουπίδια για τροφή στην Ελλάδα του 2013 ΝΑΙ ΡΕ στον 21 αιώνα. Αγανακτήσαμε χε χε πήγαμε για μπανάκι ψηφίσαμε και ηρεμήσαμε.και ο σώσον εαυτόν σωθήτω. Εγώ να κρατήσω με νύχια και με δόντια τα σπίτια μου,ο άλλος να κρατήσει τη δουλειά του στο Δημόσιο ναι εσύ που κάποτε έπαιρνες 1800€ και ούρλιαζες τώρα πασχίζεις να κρατηθείς στο χιλιάρικο και τουμπεκί και εσύ στον ιδιωτικό τομέα που κάποτε φώναζες για την αδειούλα των 5 ημερών το καλοκαιράκι τώρα σκύβεις το κεφάλι και ευχαριστείς το θεό επειδή δουλεύεις,ασχέτως εάν και πόσο πληρώνεσαι.Και αυτοί εκεί νομοθετούν για μας και εγώ εδώ στο πληκτρολόγιο να εκτονώνομαι.Πάνε οι πλατείες πάνε οι αγανακτισμένοι και ήρθαν καινούργια παλιά φρούτα μαυροφορεμένα που τράβηξαν την εκτόνωση.Και λέμε ο ένας στον άλλο ρε κοίτα οι Τούρκοι ξεσηκώνονται εμείς πότε?Και μετά άιντε πάμε για ύπνο έχει ο θεός ποιος ξέρει μπορεί να κερδίσουμε κάνα λαχείο και να την κάνουμε.Και ανατρέχουμε στην ιστορία για να νοιώσουμε περηφάνια, μιλάω για το Κούγκι και ανατριχιάζω για ποιους για αυτούς που θυσιάστηκαν για μένα χωρίς εμένα.Νιώθοντας περηφάνεια για τους προγόνους σου, μη στερήσεις αυτήν τη δυνατότητα και απ' τους απόγονούς σου .Κικέρων.Που είμαστε όλοι να γεμίσουμε τις πλατείες?Ποιον περιμένουμε?Και αν δεν έρθει?Ernesto "Che" Guevara
«Δεν είμαι απελευθερωτής. Δεν υπάρχουν τέτοιοι. Οι άνθρωποι μόνοι τους απελευθερώνουν τους εαυτούς τους».Τι στο διάολο θα πούμε στα παιδιά μας όταν θα έρθει η στιγμή να απολογηθούμε για τον κόσμο που τους παραδίνουμε?Όταν θα μας ρωτήσουν τι κάναμε?Η τιμωρία για 'κείνον που δε συμμετέχει στα κοινά είναι να κυβερνάται από κατώτερούς του»Πλάτων Μια είναι η απάντηση.Αγάπη μου μας ψεκάζανε γιατί εάν δεν τότε είναι που θα πρέπει να πηδήξουμε από τα παράθυρα.

Προβολές: 171

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Χρηστάρα μας...φωνή βοώντος εν τη ερήμω....

Εσύ υπέροχα τα λες και έτσι όπως τα αισθάνεσαι!!!

Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ!!!

Ποσο δικιο εχεις Χρησταρα!!!

Πόσο δίκιο έχεις!!!

Δυστυχώς  εχεις  δίκιο, είναι αληθινό ...Μα Πως να ξεσηκωθεί ο Ελληνας, πνιγμένος μες τα χρεει,στην φτώχεια, την μιζέρια , με τις ευθύνες του τεράστιες...οι υποχρεώσεις να φτάνουν στο Αμην..να κανει τι? εδώ θέλει Σύσσωμο  τον λαο, αλλά υπάρχουν πολλοί βολεμένοι ακόμα και πολύ καλά μάλιστα, ειναι πολύ περισσότεροι απο όσους νομίζουμε...αυτοί ποτέ δεν θα ενωθούν με τον Λαό.   Άλλοτε με το παραμικρό απερίεργες, δικαιώματα, φωνές, οι αρχηγοί τους παρών , και αργοτερα έπαιρναν...θέσεις. Αυτές οι καταστάσεις που ζούμε τώρα  έχουν υπογραφές και  και συμφωνίες... δεν παίρνουν τον..λόγο  πίσω...γιατί και εδω μίζες πήραν και μας εχουν πουλήσει,  και να ευχόμαστε ΜΗ   ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...

Απάντηση σε συζήτηση

RSS

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services