Θα υμνήσουμε τον πόλεμο -τη μόνη υγιεινή του κόσμου- τον μιλιταρισμό, τον πατριωτισμό, τα ανατρεπτικά κινήματα των απελευθερωτών, τις ωραίες ιδέες που αξίζει να πεθάνεις γι’ αυτές και την περιφρόνηση των γυναικών.

Tommaso Marinetti, 1876-1944, Ιταλός, ιδρυτής του Φουτουρισμού

Ο φασισμός αρχίζει με τη σκέψη ότι όλοι οι άλλοι είναι ανόητοι.

Paul Valery, 1871-1945, Γάλλος ποιητής

Το φίδι της φασιστικής βίας που ζεσταίνεις όταν εκκολαφτεί τον κόρφο που το ζέσταινε πρώτα θα δαγκώσει. Το φίδι αυτό το ζεσταίνουμε οι περισσότεροι μέσα μας. Άλλοι με άγνοια, άλλοι υποτιμώντας, άλλοι επικροτώντας. δεν καταλαβαίνουμε όμως ότι η βία που στρέφεται στο Διαφορετικό (χρώμα, θρησκεία,ιδεολογία,δημοκρατία), η βία που αυτοδικαιώνεται κάτω από μια Ιδέα έστω Εθνική θα στραφεί και ενάντια σε εσένα και εμένα. Η φασιστική βία δεν κάνει διάλογο παρά σπέρνει την σπορά της στο θυμικό, στην τυφλή και απαίδευτη οργή.Απαιτούμε απαντήσεις με τη μορφή συνθημάτων και απόλυτα ισοπεδωτικών γενικεύσεων στα προβλήματα μας ειδικά όταν τα προβλήματα μας αποκτούν χρώμα, εθνικότητα αλλότρια αγνοώντας την οικονομική και κοινωνική οργάνωση της κοινωνίας μας που είναι χτισμένη στο να υπηρετεί και να νομιμοποιεί το ατομικό κέρδος και την ατομική ιδιοκτησία σε βαθμό που έχουμε πάψει να είμαστε κοινωνικά και πολιτικά όντα και έχουμε γίνει Άτομα και Καταναλωτές.

Προβολές: 68

Απάντηση σε αυτό

Στατιστικά ιστοσελίδας


Βίντεο

Σήμα

Γίνεται φόρτωση...

Φόρουμ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

Η Ποίησή μου

Ξεκίνησε από τον/την Βαγγέλης Βουτσίνος 10 Φεβ. 0 Απαντήσεις

ἡ κατάρα τῆς Ἀθηνᾶς

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 29, 2023. 0 Απαντήσεις

μαζὺ μὲ τὴν ἐπάνοδό μου, αὐτό

Ξεκίνησε από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο. Τελευταία απάντηση από τον/την Ἰάνης Λὸ Σκόκκο Ιουν 19, 2023. 1 Απάντηση

© 2024   Created by Nikolakakos Georgios (spartinos).   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης

SEO Services